Kurek z pieniędzmi zostanie niebawem zakręcony. Senat poparł rząd w sprawie zakończenia programu „Rodzina na swoim”

Senat na posiedzeniu 7.07.2011 poparł nowelizację ustawy, przewidującą wygaszenie programu „Rodzina na swoim” z końcem 2012 r. Senatorowie odrzucili również propozycję komisji ds. rodziny która przewidywała, aby wnioski o preferencyjny kredyt będzie można składać do końca czerwca 2013 r.

Senatorowie nie zmienili jednak, zaproponowanej przez Sejm, obniżki ceny metra kwadratowego, która zgodnie z nowelą, zmniejszona zostanie z 1,4 do 1,0 wartość mnożnika określającego limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 wartość mnożnika dotyczącego mieszkań na rynku wtórnym. Mnożniki te odnoszą się do maksymalnej ceny zakupu metra kwadratowego mieszkania. Średnią cenę metra kwadratowego w regionie określa raz na pół roku wojewoda.

średnia cena zakupu (ustalona przez wojewodę) X mnożnik = maksymalna cena metra kwadratowego mieszkania spełniającego warunki otrzymania kredytu na preferencyjnych warunkach

Preferencyjny kredyt „Rodzina na swoim” będzie dostępny również dla singli!

Nowelizacja ustawy zakłada, że z preferencyjnych kredytów będą mogły skorzystać osoby samotne w wieku do 35 lat. W ich przypadku przepisy ustawy stanowią, że powierzchnia mieszkania nie może przekroczyć 50 m2.

Zgłoszonymi przez Senat poprawkami zajmie się teraz Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

Pozostało już niewiele czasu, aby realnie skorzystać z „RZĄDOWYCH DOPŁAT”! Niebawem nowe limity cen mieszkań w programie Rodzina na Swoim!

Sejmowa komisja zaproponowała, aby po wprowadzeniu w życie nowej ustawy w sprawie udzielania preferencyjnych kredytów „Rodzina na swoim” zmniejszyć limity cen zakupu mieszkań. Oznacza to w praktyce, że osoby chcące skorzystać z programu dopłat będą musiały nabyć mieszkanie poniżej obecnej ceny rynkowej!

Województwo PodkarpackieLimity cen obowiązujące dziś:Po zmianach
rynek pierwotny
Po zmianach
rynek wtórny
Rzeszów - miasto4 972,10 zł3 551,50 zł2 841,20 zł
Pozostałe4 019,40 zł2 871,00 zł2 296,80 zł
Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

Planowane zmiany w programie „Rodzina na swoim”

Nowa Ustawa wprowadza następujące zmiany w zasadach udzielania kredytów z dopłatą  „Rodzina na swoim”:

1) utrzymanie finansowania zakupu nieruchomości na rynku wtórnym,

2) obniżenie współczynnika korygującego średni wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych z poziomu 1,4 do poziomu :

a) 0,8 dla zakupu nieruchomości na rynku wtórnym,

b) 1,0 dla pozostałych celów kredytowania,

3) wprowadzenie możliwości udzielenia kredytu preferencyjnego osobom nie pozostającym w związku małżeńskim, innym niż osoby samotnie wychowujące dzieci, przy jednoczesnym :

a) ograniczeniu celu kredytowania do zakupu / budowy wyłącznie lokalu mieszkalnego o maksymalnej powierzchni użytkowej 50 m2,

b) ograniczeniu wielkości powierzchni bazowej, przyjmowanej do ustalenia wysokości dopłat, do 30 m2,

4) wprowadzenie limitu wieku – możliwość złożenia przez Docelowego Kredytobiorcę wniosku o udzielenie kredytu preferencyjnego najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy on 35 lat,

5) zakończenie przyjmowania wniosków o udzielenie kredytu preferencyjnego z dniem 31 grudnia 2012r.

Przyjęty przez Sejm tekst Ustawy został przekazany do Senatu – dyskusja nad wprowadzonymi w Ustawie zmianami planowana jest na posiedzeniu Senatu w dniach 6 – 7 lipca br.

Po zaakceptowaniu tekstu Ustawy przez Senat trafi ona do podpisu Prezydenta, następnie zostanie ogłoszona w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.

O dalszych „losach” Ustawy będziemy Państwa informować na bieżąco.

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

„Rodzina na swoim” tańsza od wynajmu!

Spłacać kredyt na własne mieszkanie czy też oddawać komuś do kieszeni pieniądze z każdym czynszem? Warto zastanowić się, co w obecnej sytuacji jest bardziej opłacalne.

Rządowy program dopłat do kredytu „Rodzina na swoim” stwarza w dzisiejszych czasach niesłychaną okazję dla młodych małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci na posiadanie własnego mieszkania. Przeglądając oferty wynajmu nieruchomości w Rzeszowie, które kształtują się w granicach 1200-1500 zł za 2, 3-pokojowe mieszkanie na nowym osiedlu, chyba każdy zaczyna się zastanawiać czy nie warto ”płacić sobie”.

Patrząc na poniższe zestawienie, jednoznacznie możemy stwierdzić, że warto skorzystać z okazji i stać się właścicielem, a nie najemcą. Jeśli zaś mądrze zagospodarujemy pieniądze, które zaoszczędzimy względem wynajmu w ciągu 8 lat trwania dopłat, będziemy posiadać kapitał, który może posłużyć do wcześniejszej spłaty kredytu.

Czy jesteście Państwo zainteresowani takim rozwiązaniem? Podczas spotkania z naszym doradcą dowiecie się, jak oszczędzając regularnie, pomnożyć posiadane środki.

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt z dopłatą?

W związku z tym, że mamy jeszcze możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach warto zastanowić się, czy mimo pozornie podobnej oferty banków – zbliżone oprocentowanie – któraś z nich może być dla nas korzystniejsza? Jak to sprawdzić? Każdy z banków posiada swój własny algorytm naliczania raty kapitałowo odsetkowej. W związku z tym dla osób, które zamierzają skorzystać z programu dopłat „Rodzina na swoim” najważniejszy jest okres pierwszych 8 lat spłaty zadłużenia. Dlaczego? Ponieważ w tym okresie możemy jak najwięcej skorzystać z programu, a po jego zakończeniu bez żadnych konsekwencji zmienić posiadany kredyt na lepszy np. w innym banku. Wracając jeszcze do algorytmu – dla porównania, które warunki są dla nas korzystniejsze – należałoby otrzymać ze wszystkich banków harmonogramy spłat kredytu i policzyć dwie najważniejsze składowe dla 8 lat. Są nimi: pozostały do spłaty kapitał oraz suma spłaconych rat. Różnica tych wartości da nam odpowiedź, który bank ma dla nas najlepszą ofertę.

To wszystko jednak wymaga czasu, który mogą Państwo zaoszczędzić wybierając nasze bezpłatne usługi.

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

KREDYT HIPOTECZNY. KTÓRY BANK JEST NAJLEPSZY?

Wiele młodych osób zastanawia się, w jaki sposób sfinansować zakup nieruchomości. Istnieją tak naprawdę dwie możliwości: za gotówkę lub przy pomocy kredytu hipotecznego. Kredyt mieszkaniowy to jeden z najczęściej wybieranych, a zarazem najtańszych i najszybszych sposobów na zakup własnego „M”.

Ze względu na poprawę sytuacji gospodarczej banki znowu coraz chętniej pożyczają pieniądze na zakup mieszkań. Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego spośród ofert banków bywa bardzo trudny.

Kredytodawcy prześcigają się w promocjach, które niejednokrotnie – po wnikliwej analizie – okazują się mało atrakcyjne. Można już spotkać oferty zaciągnięcia kredytu bez prowizji, z niską marżą oraz wolne od dodatkowych opłat. Jednak mnogość ofert – czasami nawet w obrębie jednego banku – sprawia, że sami już nie wiemy na co tak naprawdę zwracać uwagę.

Aby odpowiednio dobrać ofertę do Państwa potrzeb, warto spotkać się z niezależnym doradcą FIDEO. Nasze usługi są całkowicie bezpłatne. W jednym miejscu mają Państwo możliwość porównania ofert wszystkich wiodących banków na rynku.

Naszym zadaniem jest bezstronna pomoc przy wyborze kredytu, który w najlepszy sposób zrealizuje Państwa potrzeby. Prowadzimy każdego klienta „za rękę” przez cały proces pozyskiwania kredytu, od wyboru oferty, przez indywidualne negocjacje warunków finansowania, po podpisanie właściwej umowy kredytowej.

Proszę Pana, który BANK jest najlepszy, który najtańszy?

Te standardowe pytania zadaje zdecydowana większość naszych klientów podczas pierwszego spotkania. Niestety, ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Co klient, to inna historia, inne możliwości oraz potrzeby.

Na to jakie warunki spłaty kredytu hipotecznego otrzymamy, ma wpływ wiele czynników i w związku z tym nie ma jednej, najlepszej oferty kredytu dla każdego. Należy wziąć pod uwagę m.in.: jakimi środkami dysponujemy na starcie (jaki mamy wkład własny), jaki jest cel kredytu (stricte mieszkaniowy lub jako inwestycja w postaci nieruchomości) oraz przez jaki okres chcemy go spłacać. Na ofertę znaczny wpływ będą miały również nasze zarobki oraz forma zatrudnienia.

Obligatoryjne i fakultatywne koszty kredytu hipotecznego

Jednym z najważniejszych kosztów kredytu mieszkaniowego jest oprocentowanie. W podstawowej wersji składa się na nie:  WIBOR / LIBOR + marża banku + prowizja za udzielenie kredytu. Do kosztów dodatkowych możemy zaliczyć m.in.: ubezpieczenie spłaty kredytu do czasu ustanowienia hipoteki w wysokość od. 0,5% do 2% kwoty kredytu rocznie, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę, wykupienie przez kredytobiorcę polisy na życie na wartość kredytu, ubezpieczenie majątkowe nieruchomości.

Ze swojego doświadczenia wiemy, że należy zwracać uwagę nie tylko na marżę oraz prowizję, ale również – podczas uzyskiwania wstępnej kalkulacji w banku – doradzamy zapytać, jaki WIBOR / LIBOR został dla niej przyjęty, a po powrocie do domu sprawdzić czy jest on aktualny.

Raty równe czy malejące?

Wyboru banku i okresu spłaty dotyczy tylko część pytań, które stawiają sobie przyszli kredytobiorcy. Kolejnym krokiem jest decyzja, jakie wybrać raty – równe czy malejące? Znowu należy podejść do tego problemu indywidualnie. Zacznijmy jednak od początku. Rata kredytowa składa się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Kapitał to część pożyczonych pieniędzy, którą zwracamy bankowi, odsetki zaś to ponoszony przez nas koszt pożyczki. Ich proporcje są różne w zależności od wybranego rodzaju raty.

Jeśli weźmiemy pod lupę raty równe, zwane również annuitetowymi, przez cały okres kredytowania nasze comiesięczne wpłaty do banku będą takie same. W tym też przypadku – w początkowym okresie spłaty kredytu – część odsetkowa raty jest najwyższa i z czasem maleje – spłacamy coraz więcej kapitału. Pod koniec okresu spłaty nasza rata zawiera już głównie część kapitałową. Jeśli zdecydujemy się jednak na raty malejące, to w tym modelu spłaty część kapitałowa jest stała, a zmienia się (maleje) część odsetkowa.

Komu zaleca się wybór rat malejących? Przede wszystkim osobom, które już dzisiaj zakładają, że będą mogły spłacić kredyt przed upływem wnioskowanego okresu spłaty.

Rodzina na swoim a rodzaj rat spłaty kredytu

Zaciągając kredyt tradycyjny (bez dopłat Skarbu Państwa), raty malejące to mniej odsetek. Jednak w przypadku skorzystania z programu „Rodzina na swoim” może się okazać, że ten rodzaj rat to niekoniecznie dobry pomysł. Dlaczego? Załóżmy, że kredytobiorca zaciąga kredyt hipoteczny na 30 lat w wysokości 200 tys. zł. na zakup mieszkania do 50 m kw. Pierwsza rata w systemie rat równych wyniosłaby ok. 662 zł i 1010 zł w przypadku rat malejących. Po 8 latach ostatnia dofinansowana rata w systemie rat równych wyniosłaby 726 zł i 890 zł w systemie rat malejących. Wraz z biegiem czasu różnica w wysokości rat maleje. Gdybyśmy więc wybrali raty równe, a różnicę w spłacie ulokowali na 5%, po 8 latach posiadalibyśmy kapitał rzędu 32 tys. zł. Reasumując, przez cały okres dopłat – wybierając raty malejące – spłacilibyśmy ok. 53 tys. zł, a w przypadku rat równych byłaby to kwota ok. 25 tys. zł – oczywiście plus nasz odłożony kapitał w wysokości 32 tys. zł. Należałoby jeszcze zadać pytanie, co byłoby gdybyśmy lokując regularnie ww. różnicę, zarobili więcej niż 5% albo dla bezpieczeństwa odkładali jedynie równowartość kwoty, którą dopłaca nam Skarb Państwa przez 8 lat? Z posiadanych przez nas informacji wynika, że aż 18% z przeszło 100 tys. kredytobiorców mogło popełnić błąd, wybierając niekorzystny dla siebie system spłat.

Jak widać pytań jest wiele i wybór właściwej opcji nie jest łatwy, ponieważ należy podejść do każdego przypadku indywidualnie. Zachęcamy więc do korzystania z usług naszych doradców, którzy podpowiedzą, jaki wariant spłaty będzie dla Państwa najlepszy w danym momencie.

Więźniowie jednego banku

Jeśli jednak wybraliśmy już kredyt, który okazał się być niedopasowany do naszych potrzeb lub jego warunki znacznie odbiegają od dzisiejszej sytuacji na rynku, to nie należy wyrywać sobie włosów z głowy. Prawie każdy kredyt można zmienić. Wystarczy, że zaciągniemy nowy kredyt w innym banku, na lepszych warunkach lub będziemy renegocjować ofertę w swoim banku. Niestety, większość klientów nie wie o takiej możliwości i przez lata pozostaje wierna swoim bankom.

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

Magazyn DEVELOPERKA

Już od 8.06.2011 w Państwa skrzynkach, pojawi się bezpłatny magazyn o branży budowlanej DEVELOPERKA.

DEVELOPERKA to branżowy, regionalny magazyn o największym nakładzie wśród gazet nieodpłatnych ukazujących się na Podkarpaciu. Głównym założeniem tego wydawnictwa jest dostarczenie czytelnikowi zbiorczych informacji o regionalnych deweloperach, sposobie finansowania inwestycji oraz zapoznania z ofertami firm z branży budowlanej i „około budowlanej”.

Najważniejsze informacje:
Nakład numeru: 40 000 egzemplarzy;
Kolportaż: do skrzynek pocztowych mieszkań oraz domów na terenie miasta Rzeszowa, wraz z przyłączonymi terenami (magazyn otrzyma około 85% mieszkańców);
Format: A4, wysokiej jakości papier kredowy, wykończenie szyte;
Najbliższe wydanie: wrzesień 2011.

Więcej informacji wraz z niezbędną dokumentacją do pobrania znajdują się na stronie internetowe:
www.developerka.com.pl

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

Podkarpackie Targi Budowlane – Dla zwiedzających od Fideo WYCENA NIERUCHOMOŚCI 0ZŁ – Sprawdź!

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska (nr 196) podczas największego w regionie wydarzenia wystawienniczego – wiosennej edycji Podkarpackich Targów Budownictwa, Wyposażenia Wnętrz i Ogrodów oraz Targów Nieruchomości, które odbędą się w dniach 4-6 marca 2011 r. w Hali Widowiskowo-Sportowej „PODPROMIE” w Rzeszowie.

Dla wszystkich osób, które odwiedzą Targi, firma Fideo przygotowała specjalną promocję – „WYCENA NIERUCHOMOŚCI 0ZŁ”. Promocja ta dotyczy osób, które przyjdą do naszego biura z ulotką z Targów oraz za naszym pośrednictwem wezmą kredyt hipoteczny. Podczas spotkania bezpłatnie porównamy dla Państwa oferty banków oraz pomożemy przy dopełnieniu wszelkich formalności, a dodatkowo otrzymają Państwo wycenę nieruchomości do kredytu GRATIS!

Zachowaj ulotkę i skorzystaj z okazji – „WYCENA NIERUCHOMOŚCI 0ZŁ”!
Szczegóły promocji dostępne są u Doradcy.

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy

Witamy na naszym BLOGu!

Wreszcie doczekaliśmy się narzędzia do komunikacji internetowej ze wszystkimi osobami, które są zainteresowane tematyką finansów osobistych. Narzędzie to przyjęło postać bloga. Co tutaj znajdziecie? Na pewno wiele informacji na temat szeroko rozumianego rynku finansowego, nowości oraz komentarze na temat produktów finansowych (głównie z zakresu kredytów hipotecznych oraz instrumentów inwestycyjnych). Postaramy się przybliżyć Wam tematykę finansów osobistych od kuchni. Na bieżąco będziemy dostarczać informacji na temat nowych rozwiązań oraz zmian zachodzących w gospodarce np. w rządowym programie dopłat do kredytów hipotecznych „Rodzina na Swoim”. Z biegiem czasu przygotujemy dla Was praktyczne porady oraz wytłumaczymy wątpliwości i odpowiemy na nurtujące Was pytania związane z tematyką finansów osobistych. Tyle słowem wstępu, zapraszamy do częstego odwiedzania naszego bloga. Dla wtajemniczonych zachęcamy do RSS`owania.

Pozdrawiamy
Zespół Fideo
Niezależni Doradcy Finansowi

Kategoria: Aktualności | Brak Komentarzy